Ćmielów wczoraj i dziś
1999-2019
strona prywatna
Marek  Terczak

Znani Ćmielowiacy

Gustaw Hadyna. Przypisany ziemi i sztuce.

Super User
Odsłony: 1011

 

DSC 2294 wynik

Hej, jestem ci ja rzeźbiarz,
hej, od Gór Świętokrzyskich,
hej, mam kamienia dosyć,
hej, utrwalę was wszystkich

Ryszard Miernik [fragment wiersza dedykowany Gustawowi Hadynie, 2006].

Fragment informatora z okazjii 50-lecia pracy twórczej Gustawa Hadyny "Ojcom naszym".Wystawa z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski (2016 r.) Całść do pobrania tu. LINK (Autor tekstów: Tadeusz Skoczek)

DSC 2292 wynik

Gustaw Hadyna jest człowiekiem poszukującym, niesłychanie aktywnym. Jego nietuzinkowy sposób bycia zjednuje mu wielu przyjaciół, chociaż należy go poznać bliżej, aby w pełni zrozumieć dowcip czy niespotykane w obiegowym języku stwierdzenia. Gawędziarz niepospolity, znawca kultury ludowej, tradycji patriotycznych, koneser trudnej sztuki rzeźby – potrafiący znakomicie, docenić i uwypuklić wartości artystyczne poszczególnych obiektów.

 DSC 2366 wynik

 

Człowiek bezpośredni i hardy, niesłychanie witalny, ceniący u ludzi otwartość i własny punkt widzenia. Odważnie formułujący myśli i zdecydowany bronić swojego zdania bez względu na konsekwencje. Cierpliwy nauczyciel i przewodnik po meandrach sztuki współczesnej. Żyje z pracy rąk swoich. Dosłownie. W archiwum domowym Hadynów znajduje się „szczotka” (tak określano kiedyś egzemplarz korektorski składu linotypowego) tekstu napisanego przez Ryszarda Miernika w marcu 1988, wymownie charakteryzujący mir domowy rodziny artysty: „Ile człowiek może na przekór wszystkim i samemu sobie. Ile może powiedzieć o budowie pracowni, rodziny, o rzeźbie. Gustaw na przekór panującej niemożności, żyje za pan brat z Norwidem tam, gdzie rzekomo diabeł powiedział dobranoc, a jego Ania, Łukasz i Stasiu bardzo mu chcą pomóc w tym przedziwnym zmaganiu.

DSC 2304 wynik

Życie Gustawa Hadyny przypomina gotowy scenariusz filmu przygotowanego dla renomowanej wytwórni. Urodził się w 1946 roku w niewielkiej świętokrzyskiej wiosce położonej miedzy Ćmielowem a Ostrowcem Świętokrzyskim, w pewnym oddaleniu od głównego traktu. Wola Grójecka jeszcze w latach sześćdziesiątych nie miała elektryczności, nie miała porządnej drogi. Poprawa komunikacji ze światem nastąpiła dopiero po tym, jak młody rzeźbiarz fortelem ściągnął do wsi ówczesne władze centralne.

 30 lecie pracy twórczej GH

Gustaw Hadyna - 30 lecie pracy twórczej (1996 r.) Tygodnik Nadwiślański.

GH przy pracy

Gustaw Hadyna przy pracy...

dedykacja 1

Kategoria: