Ćmielów wczoraj i dziś
1999-2019
strona prywatna
Marek  Terczak

Filmowo

Stanisław Jacek Machała

Super User
Odsłony: 5559

Pierwsze fascynacje muzyką, a także grą na instrumentach muzycznych pojawiły się już podczas nauki w Liceum Pedagogicznym, gdzie obowiązkowym instrumentem były skrzypce lub mandolina. Tam przez 4 lata nauki Pan Stanisław nauczył się grać na mandolinie. Następnie w czasie pobytu w Studium Nauczycielskim opanował grę na skrzypcach. Dodatkowo, samodzielnie nauczył się grać na trąbce i saksofonie. 
Już podczas uczęszczania do liceum należał do szkolnego zespołu muzycznego grając na trąbce. Był również założycielem młodzieżowego zespołu muzycznego w swojej rodzinnej miejscowości.

 GALERIA

Jako nauczyciel Pan Stanisław podejmuje pracę w szkole podstawowej, gdzie między innymi prowadzi także lekcje śpiewu. Przez cały okres pracy zawodowej z małymi przerwami śpiewa w chórach nauczycielskich, gra w zespołach muzycznych występując z nimi na różnych imprezach okolicznościowych. Pod koniec kariery zawodowej Pan Stanisław zainteresował się zbieraniem i kolekcjonowaniem instrumentów. Impulsem do zbierania instrumentów był zakup dla syna starej, uszkodzonej gitary. Po jej wyremontowaniu, zachęcony powodzeniem zaczyna kupować inne instrumenty strunowe jak np. mandoliny, skrzypce. Naprawia je i tak powstaje imponująca kolekcja. Pan Stanisław opowiada: „wielką radość sprawiał mi ten moment, kiedy z uszkodzonego instrumentu powstawał pełnosprawny, pełnowartościowy egzemplarz gotowy do gry…” 
Systematycznie powiększa zbiór się o kolejne jednostki z grupy instrumentów perkusyjnych, dętych, klawiszowych. Obecnie kolekcja liczy około 100 różnego rodzaju instrumentów pochodzących z różnych stron świata. Są to instrumenty orientalne z Afryki, Azji, Ameryki, Australii i Europy.

Marzeniem Pana Stanisława jest możliwość prezentowania swojej kolekcji: „…chciałbym aby moja kolekcja oraz pomieszczenie, w którym się znajduje spełniało funkcję edukacyjną. Aby mogły z niej korzystać dzieci i młodzież z lokalnych szkół. Ponieważ potrafię grać na wielu instrumentach mogę praktycznie pokazać brzmienie instrumentu, opisać jego budowę i przeznaczenie.”
Życzymy Panu Stanisławowi Jackowi Machale dalszego rozwijania swoich pasji, powiększania zbiorów i możliwości ich prezentowania.

Kategoria: