Ćmielów wczoraj i dziś
1999-2019
strona prywatna
Marek  Terczak

Historia łączy

Super User
Kategoria:

W ramach spotkania plenerowego „HISTORIA ŁĄCZY” przy Dworze Amelii w Rudzie Kościelnej odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać urodzonego w Ćmielowie legionisty chor. Andrzeja Jakubowskiego. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku oraz poczęstunek. Gośćmi honorowymi imprezy byli min.  delegaci Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej oraz kawaleria ochotnicza. Oto kilka fotografii z tego wydarzenia.

AJakubowski2018

AJakubowski2018a

Stanisław Jacek Machała

Super User
Kategoria:

Pierwsze fascynacje muzyką, a także grą na instrumentach muzycznych pojawiły się już podczas nauki w Liceum Pedagogicznym, gdzie obowiązkowym instrumentem były skrzypce lub mandolina. Tam przez 4 lata nauki Pan Stanisław nauczył się grać na mandolinie. Następnie w czasie pobytu w Studium Nauczycielskim opanował grę na skrzypcach. Dodatkowo, samodzielnie nauczył się grać na trąbce i saksofonie. 
Już podczas uczęszczania do liceum należał do szkolnego zespołu muzycznego grając na trąbce. Był również założycielem młodzieżowego zespołu muzycznego w swojej rodzinnej miejscowości.

 GALERIA

Jako nauczyciel Pan Stanisław podejmuje pracę w szkole podstawowej, gdzie między innymi prowadzi także lekcje śpiewu. Przez cały okres pracy zawodowej z małymi przerwami śpiewa w chórach nauczycielskich, gra w zespołach muzycznych występując z nimi na różnych imprezach okolicznościowych. Pod koniec kariery zawodowej Pan Stanisław zainteresował się zbieraniem i kolekcjonowaniem instrumentów. Impulsem do zbierania instrumentów był zakup dla syna starej, uszkodzonej gitary. Po jej wyremontowaniu, zachęcony powodzeniem zaczyna kupować inne instrumenty strunowe jak np. mandoliny, skrzypce. Naprawia je i tak powstaje imponująca kolekcja. Pan Stanisław opowiada: „wielką radość sprawiał mi ten moment, kiedy z uszkodzonego instrumentu powstawał pełnosprawny, pełnowartościowy egzemplarz gotowy do gry…” 
Systematycznie powiększa zbiór się o kolejne jednostki z grupy instrumentów perkusyjnych, dętych, klawiszowych. Obecnie kolekcja liczy około 100 różnego rodzaju instrumentów pochodzących z różnych stron świata. Są to instrumenty orientalne z Afryki, Azji, Ameryki, Australii i Europy.

Marzeniem Pana Stanisława jest możliwość prezentowania swojej kolekcji: „…chciałbym aby moja kolekcja oraz pomieszczenie, w którym się znajduje spełniało funkcję edukacyjną. Aby mogły z niej korzystać dzieci i młodzież z lokalnych szkół. Ponieważ potrafię grać na wielu instrumentach mogę praktycznie pokazać brzmienie instrumentu, opisać jego budowę i przeznaczenie.”
Życzymy Panu Stanisławowi Jackowi Machale dalszego rozwijania swoich pasji, powiększania zbiorów i możliwości ich prezentowania.