Ćmielów wczoraj i dziś
1999-2019
strona prywatna
Marek  Terczak

Artykuły z działu historia

Obchody rocznicy bitwy w Woli Grójeckiej dawniej...

Super User
Odsłony: 296

Na stronie Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa możemy obok ciekawych artykułów i opracowań znaleźć galerię zdjęć Ś.P. ks. Juliusza Chyżewskiego. Były ćmielowski proboszcz (w latach 1968-1987) to postać  która na trwale i bardzo ciepło zapisała się w pamięci mieszkańców (LINK). Zdjęcia zostały odnalezione w czasie prac inwentarzowych w tzw. „starej plebani”. Ciekawostką jest, że większość ukazuje uroczystości obchodów tragicznej bitwy oddziału wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana”  - 7 lipca 1944 roku w Woli Grójeckiej. Zdjęcia pochodzą z lat: 1976, 1982, 1986 pozostałe nie są opisane. Pamiętać należy, że ówcześnie takie obchody były nielegalne i trudno się dziwić, że zdjęcia przeleżały na plebanii. Więcej w Galerii foto.

Ćmielowski cmentarz. Ś.P. ks. Juliusz Chyżewski prowadzi uroczystości obchodów tragicznej bitwy oddziału wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana” w Woli Grójeckiej. Ćmielów,  11 lipca 1976 r.

 Ś.P. ks. Juliusz Chyżewski -Msza Św. w intencji poległych w tragicznej bitwy oddziału wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana”, 11 lipca 1982 r. W dłoniach urna z prochami z pola bitwy...

Ks. Juliusz Chyżewski -Msza Św. w intencji poległych w tragicznej bitwy oddziału wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana”, 6 lipca 1986 r. (Obok księdza Ś.P. Jan Pękalski).

Spotkanie na plebani w Ćmielowie, prawdopodobnie po obchodzch tragicznej bitwy na Woli Grójeckiej, rok nieznany... 

Ś.P. ks. Juliusz Chyżewski -plebania Ćmielów, rok nieznany. Pierwszy z lewej, ks. Krzysztof Rusiecki.

Ś.P. ks. Juliusz Chyżewski -spotkanie na plebani (rok nieznany)

Kategoria: