Ćmielów wczoraj i dziś
1999-2019
strona prywatna
Marek  Terczak

Artykuły z działu historia

Historia pewnej fotografii…

Super User
Odsłony: 367

Retuszując stare zdjęcia, czasami intryguje zupełnie niespodziewanie fotografia bez żadnej historii… Kto jest na tym zdjęciu, kiedy powstało? Dlaczego i z jakich powodów pozują ci ludzie? No i trzeba wtedy poszperać…


Ćmielowska plebania, rok około 1932 -1934?


Od 1932 roku ćmielowskim proboszczem zostaje ks. Jan Węglicki. Na zdjęciu - pośród zdaje się zacnych obywateli ówczesnego naszego miasteczka na tle ćmielowskiej plebani. Na piersi ks. proboszcza Węglickiego dumnie prezentują się dwa medale. Za co zostały przyznane?

ks. Jan Węglicki
Drugie zdjęcie przedstawia ks Jana z uczestniczkami kółka różańcowego w Szydłowcu, pod koniec lat 30-tych.Na rok przed wybuchem II wojny światowej z parafii Ćmielów ks. Węglicki trafia do Szydłowca.

ks weglickim
Trzecie zdjęcie portret księdza.


Znalezione:
1 biografia. http://fara.radom.pl/pl/kaplani/proboszczowie/ks_jan_weglicki_19571971.97.htm. (Okres pracy w Ćmielowie w tej biografii został pominięty z nieznanych powodów. Był proboszczem w Ćmielowie do 1938 r. )
2 wzmianka z kroniki kościoła w Bodzechowie:
https://bodzechow-parafia.pl/dziedzictwo-bodzechowa/kronika-kosciola-bodzechowskiego/kronika-kosciola-bodzechowskiego-cz-2/

„..W dniu 15 maja 1938 r. Bodzechów przeżywał wielką uroczystość, pierwszy odpust w dzień patronki kościoła św. Zofii. Z Denkowa przybyła kompania, ludzi z okolicznych wsi, z Ostrowca i Ćmielowa przybyło bardzo dużo; w tymże dniu odbywał się w Bodzechowie zjazd Straży Ogniowych. Sumę celebrował ks. Jan Węglicki, ówczesny proboszcz Ćmielowa, piękne kazanie wygłosił ks. Jan Rutkowski, prefekt z Ostrowca. Uroczystość tę uświetnił również chór kościoła Serca Jezusowego z Ostrowca z organistą Stanisławem Piątkowskim. W tym też roku odprawiałem już przez cały maj nabożeństwa majowe.”

Kategoria: