Ćmielów wczoraj i dziś
1999-2019
strona prywatna
Marek  Terczak

Otwarcie Ośrodka Zdrowia w Ćmielowie.

Super User
Kategoria:

Piękna pamiątka z otwarcia ośrodka zdrowia, tego z którego korzystaliśmy przez wiele lat. Dziś mieści się tam Ośrodek Pomocy Społecznej i Bank Spółdzielczy. Pragnę podziękować Panu Hieronimowi Wanatowi za te osobiste pamiątki.

 

Gdzie jest sztandar cd...

Super User
Kategoria:
 
Kilka miesięcy temu "popełniłem" artykuł „Gdzie jest sztandar?” (). Przesłaniem tego artykułu było poszukiwanie pierwszego sztandaru ćmielowskiej straży pożarnej, tego ufundowanego w 1930 r. z okazji jubileuszu 25-lecia jednostki.
 
1930 r. w drzewiec nowo ufundowanego sztandaru wbijane są pamiątkowe gwoździe (te które teraz pojawiły sie na aukcji).  
 
W 1966 r. społeczeństwo ponownie funduje strażakom sztandar… a ten z 1930 r. znika w mrokach historii. Tymczasem na znanym portalu aukcyjnym pojawia się oferta sprzedaży (https://allegro.pl/uzytkownik/Siajda...). „Przedmiotem aukcji jest 103 sztuki gwoździ fundatorów sztandaru umieszczanych na Drzewcu…” :
s2
s1
Jak sprzedawca wszedł w posiadanie tego drzewca, gdzie jest reszta – czyli sam sztandar? Wiele pytań się rodzi i mało odpowiedzi…
 
(Podziękowania dla Andrzeja Wójcikowskiego za wskazanie aukcji).

Ćmielowska służba zdrowia lata 60 ubiegłego wieku

Super User
Kategoria:

Ćmielów, lata 60-te ubiegłego wieku, ośrodek zdrowia, który znajdował się w Rynku. Od lewej - Wanda Bielakowska, Krystyna Wanat, Józef Starzomski, dr. Słapkowicz, dr Ryszarda Wajs- Zamojska (stomatolog) i Pani Krystyna Strzelec (pomoc stomatologiczna). Serdecznie dziękuje za zdjęcie i opis Panu Hieronimowi Wanatowi.

Ćmielowskie targi...

Super User
Kategoria:

W tym roku mija ćwierć wieku od pierwszego samodzielnego udziału Zakładów Porcelany Ćmielów w Miedzynarodowych Targach AMBIENTE we Frankfurcie.Było to w lutym 1996roku.Na fotografiach słynny" ołówek" w kompleksie targowych budynków "Messe Frankfurt" . Nasze stoisko, którego projekt wykonał artysta Roman Szlachetka.Na zbiorowych fotkach nasi agenci handlowi Dalanim z Madrytu, i Caminex z Modeny. Ostatnie foto to już stoisko Zakładów Porcelany Ćmielów Spółki Z. O. O. na Ambiente w 1998 roku. Czytaj więcej...(Blob Pani Wandy Koziarz).

Ze strażackiej kroniki...cz. 1

Super User
Kategoria:

Do lat 90 ubiegłego wieku przy OSP w Ćmielowie były prowadzone ozdobne kroniki. Pozostały mi do opublikowania ostatnie fotografie i dokumenty z tego właśnie cyklu z lat d 1974 - 1986 a więc już po oddaniu nowej remizy...(1974 r): (Materiały pozyskane dzięki uprzejmości Państwa Teresy i Leszka Gorlickich).

Dyplom z I miejsce w gminie we współzawodnictwie  w zakresie działalności przeciwpożarowej i uwaga prewencyjno - propagandowej (1977r.).

Druchowie OSP Ćmielów przed Remizą - ok 1984 r 

Zdjęcie karuzeli cd...

Super User
Kategoria:

Zdjęcie Panów bawiących się na ćmielowskiej karuzeli doczekało się dalszego ciągu...Wiemy, że autorem tych fotografii jest Pan Jacek Rutkiewicz (gorąco pozdrawiam), nasz krajan i kolekcjoner starych i nie tylko starych fotografii. Z tej samej rolki filmu jest zdjęcie poniżej, które w formie zagadki nadesłał Pan Jacek w komentarzu...Pozwoliłem sobie uczynić z niego osobny post. A panowie na zdjęciu to: Michał Łucki, Krzysztof Antoniewski, i Andrzej Fedorczuk?

Słynna ćmielowska karuzela...

Super User
Kategoria:

Ćmielowski park dawniej ze słynną karuzelą, zdjęcie pochodzi z archiwum Pani Iwony Franczak - pozdrawiam. Klimat zimowy jak obecnie. Trzymajmy się ciepło?

Wspomnień czar...

Super User
Kategoria:

Scan zdjęcia z broszury wydanej z okazji 500-lecia Ćmielowa - tak to wyglądało wtedy...Pawilon Spółdzielni Rejonowej ok 2005 r.