Ćmielów wczoraj i dziś - Ćmielów: najstarsza polska wytwórnia porcelany. ENCYKLOPEDIA MAREK
  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

Ćmielów wczoraj i dziś

Marek Terczak 2016

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:108
Wczoraj:289
Tydzień:397
Miesiąc:4482
Razem710367

odwiedza stronę:

2
Online

wtorek, 16 październik 2018 08:53

Tekst: Paweł Kaliński

Zdjęcia: mat. prasowe AS Ćmielów, mat. prasowe PFP Ćmielów i Chodzież SA

Ćmielów: najstarsza polska wytwórnia porcelany. ENCYKLOPEDIA MAREK

Co warto wiedzieć o słynnej polskiej fabryce porcelany w Ćmielowie? Ćmielów - urokliwe świętokrzyskie miasteczko - leży na terenach o bardzo starych tradycjach ceramicznych, a sam zasłynął z garncarstwa już w XVI wieku. Początki ćmielowskiej manufaktury nie są aż tak odległe; sięgają jednak przełomu XVIII i XIX stulecia, co czyni ją najstarszą działającą do dziś polską wytwórnią porcelany...

Wszyscy znają figurki z porcelany z Ćmielowa. Według niektórych historyków powstanie manufaktury Ćmielów datować należy na rok 1790, gdy grupa rzemieślników z własnej inicjatywy miała tu rozpocząć produkcję eleganckiego fajansu; tę właśnie datę znajdziemy w logo wytwórni pod charakterystyczną literą Ć.

Zdaniem innych produkcję fajansu w Ćmielowie nieco później, bo w pierwszych latach XIX wieku, zapoczątkował kanclerz wielki koronny Jacek Małachowski. Bez względu na to, kiedy manufakturę w Ćmielowie opuściły pierwsze fajansowe naczynia, zakład ten jest najstarszą działającą do dziś polską fabryką porcelany – choć porcelanę w Ćmielowie produkuje się od połowy XIX wieku...Czytaj artykuł.

 

 

V Bieg Papieski

bp

Wybory 2018

min

Foto - wczoraj i dziś

foto

OSP Ćmielów

pobrany plik

Znani Ćmielowiacy

znani

Facebook

Ćmielowska orkiestra

orkiestra