Ćmielów wczoraj i dziś - Wycieczka rowerowa
  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

Ćmielów wczoraj i dziś

Marek Terczak 2016

..::FOTO::..

W sobotę 10 czerwca 2017r. dzięki staraniom Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Ćmielowskiej grupa entuzjastów rowerów i miłośników przyrody wyruszyła na II wycieczkę rowerową. Uczestnicy zebrali się na placu pod Domem Kultury w Ćmielowie, gdzie zostali powitanieprzez Prezesa Stowarzyszenia Mariusza Pasternaka. Kierownik wycieczki Leszek Kowalski po udzieleniu wskazówek związanych z bezpieczną jazdą i podzieleniu uczestników na mniejsze grupy poprowadził grupę malowniczą leśna drogą do Rudy Kościelnej. Dzięki uprzejmości obecnego właściciela „Dworu Amelii” pana Leszka Młodożeńca mogliśmy zobaczyć odrestaurowany kompleks, odpocząć w cieniu dworskich lip i wysłuchać opowieści o historii tego miejsca a także jego geologicznych uwarunkowaniach. Głos zabrali Leszek Kowalski - wieloletni dyrektor szkoły w Rudzie Kościelnej i dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Ćmielowie Tomasz Neyman.rajd2017 02

rajd2017 15

rajd2017 14

Dalej trasa wycieczki wiodła przez miejscowość Stoki Duże. Uczestnicy wycieczki dzięki uprzejmości pracownika elektrowni mogli zwiedzić obiekty MEW – Małej Elektrowni Wodnej w Stokach Dużych.rajd2017 18

rajd2017 21

Dalej wycieczka ruszyła przez Podgórze w kierunku Wiktoryna. W Wiktorynie czekała na nas pani Basia Sęderowska z ciekawą opowieścią o wiosce, okolicach i wydarzeniach historycznych jakie miały miejsce na tych terenach. Uczestnicy wycieczki mogli również odwiedzić cudowne źródełko wiktoryńskie o którym krążą liczne legendy i historie i którego woda słynie z mocy uzdrawiania.

rajd2017 31

rajd2017 27
Po pokonaniu następnych kilku kilometrów, wycieczka mijając Teofilów i dotarła do Glinian. Chwilę odpoczynku mieliśmy przy zabytkowej studni na Rynku w Glinianach słuchając historii dawnego miasteczka a następnie udaliśmy się do XVI-wiecznego, urokliwego drewnianego kościoła w Glinianach. Uczestników wycieczki przywitał ks. proboszcz Bogusław Wójtowicz, który opowiedział bardzo ciekawie o bogatej historii kościoła i jego zabytkach.

rajd2017 35

rajd2017 41
Dalej wyruszyliśmy w kierunku leśniczówki Skałecznica gdzie przewidziano biwak przy ognisku. Dzięki gościnności leśniczego pana Krzysztofa Kity mogliśmy odpocząć przy tradycyjnym ognisku i upiec kiełbaskę. To już ostatni punkt wycieczki, dokuczał nam mały deszcz ale pełni wrażeń wróciliśmy do Ćmielowa.

rajd2017 04

rajd2017 01Dziękując Zarządowi Stowarzyszenia za wspaniałą organizację liczymy na kontynuowanie tradycji rajdów rowerowych, które pozwalają odkrywać uroki naszej okolicy i poznawać jej historię.

Foto - wczoraj i dziś

foto

OSP Ćmielów

pobrany plik

Znani Ćmielowiacy

znani

Facebook

Ćmielowska orkiestra

orkiestra