Ćmielów wczoraj i dziś - Jak to z ćmielowskim pomnikiem było?
  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

Ćmielów wczoraj i dziś

Marek Terczak 2016

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:410
Wczoraj:255
Tydzień:1864
Miesiąc:7108
Razem768342

odwiedza stronę:

3
Online

piątek, 19 kwiecień 2019 22:40

Odsłonięcie pomnika Bojowników o Niepodległość na Ćmielowskim Rynku w 20 lecie odzyskania niepodległości 11 listopada 1938 to bardzo ważne wydarzenie w życiu naszego miasteczka. Uroczystości staranie przygotowano. Dzięki uprzejmości Stanisława Fiolika mamy zdjęcie z dnia poprzedzającego uroczystość.10 listopada 1938

Sama ceremonia odsłonięcia jest również staranie udokumentowana. Kilka fotografii ocalało do naszych czasów:

pomnik 4

pomnik 3

pomnik 5

Uroczystość zgromadziła wiele osobistości powiatu, województwa i gminy. Przybyły poczty sztandarowe i młodzież z okolicznych szkół. Zaproszono na odsłonięcie także rodziny powstańców. Na fotografii syn i wnuk powstańca Stanisława Gromka - Stanisław i Aleksander Gromek (zdjęcie wykonane 20.11.2018 – 9 dni po odsłonięciu pomnika):

20 listopad 1938

Pierwotnie pomnik został postawiony na środku Rynku. (zdjęcie nr1). W pierwszych dniach okupacji niemieckiej ponoć władze miasta rozmontowały i ukryły pomnik. Po II Wojnie Światowej pomnik powrócił na swe poprzednie miejsce na rynku ćmielowskim (na podstawie http://gadkowski.pl/publikacja/stanislaw-gromek-uczestnik-powstania-styczniowego/).

ponowne odsłonięcie

Pewne jest, że pomnik stoi w innym miejscu, bliżej ulicy Ostrowieckiej (?). Pewnie są wśród nas mieszkańcy pamiętający ponowne odsłonięcie pomnika. Może da się ustalić, kiedy doszło do tej uroczystości i czy faktycznie pomnik w czasie wojny był zdemontowany czy po prostu nowi włodarze widzieli go w innym miejscu i tylko został przeniesiony. Jeżeli macie jakieś informację proszę o kontakt.

Foto - wczoraj i dziś

foto

OSP Ćmielów

pobrany plik

Znani Ćmielowiacy

znani

Facebook

Ćmielowska orkiestra

orkiestra