Ćmielów wczoraj i dziś - Wypis z opracowania ks. Jana Wiśniewskiego „Udział księży z Diecezji Sandomierskiej w Powstaniu Styczniowym 1863 r.”
  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

Ćmielów wczoraj i dziś

Marek Terczak 2016

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:412
Wczoraj:255
Tydzień:1866
Miesiąc:7110
Razem768344

odwiedza stronę:

3
Online

piątek, 19 kwiecień 2019 22:49

pomnik1 Pasjonat historii Ziemi Ćmielowskiej, społecznik Pan Jerzy Sykała zebrał materiały związane z udziałem księdza Kacpra Kotkowskiego w powstaniu styczniowym. Opracowanie to doskonale się wpisuje w obchody 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zwłaszcza, że istnieje szansa na odnowienie pomnika o którym wspomniał w materiale źródłowym ks. Jan Wiśniewski a który obecnie znajduje się na terenie naszego kościoła. Całość do pobrania: LINK

Fragment z opracowania: "...W kościele Ćmielowskim gromadził swych parafian, a nawet żydów i w gorących mowach wyjaśniał im potrzebę ratowania Ojczyzny, zachęcał do ofiar, do łączności, do poświęceń się dla wielkiej sprawy. Ćmielów był wtedy siedliskiem patrjotycznych manifestacji. Więc w rynku, w pobliżu szosy, staraniem ks. Kotkowskiego stanął znacznej wysokości kopiec, na którym ustawiono kilkułokciowy kamienny obelisk na postumencie. Na szczycie umieszczono żelazny krzyż z takąż cierniową koroną i dwiema na krzyż złożonemi palmami. Na froncie pomnika widniało godło Ojczyzny, utracone w niewoli -ów orzeł Polski (wyszydzany przez żydów i ich kuzynków z pod czerwonej płachty). Na obchód patrjotyczny wiedli do Ćmielowa księża z dalekich nawet parafji kompanje ze śpiewem „Boże coś Polskę”. Szły tu kompanje z Zawichosta, Ożarowa, Ostrowca, Opatowa, Denkowa i innych miejscowości.” (str.19)..."

Foto - wczoraj i dziś

foto

OSP Ćmielów

pobrany plik

Znani Ćmielowiacy

znani

Facebook

Ćmielowska orkiestra

orkiestra