Ćmielów wczoraj i dziś - Historia
  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

Ćmielów wczoraj i dziś

Marek Terczak 2016

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:154
Wczoraj:345
Tydzień:499
Miesiąc:5932
Razem748026

odwiedza stronę:

1
Online

wtorek, 19, luty 2019 10:26

Ulica Opatowska w latach 60 - tych ubiegłego wieku. W tym miejscu obecnie stoi apteka a wcześniej w latach 70 -tych istniał budynek jedynej w Ćmielowie księgarni.

plebania

Stare budynki często kryją swoje tajemnice. Przeszukując materiały o naszym miasteczku znalazłem notatkę prasowa z 17 lutego 1894 roku zamieszczoną w Gazecie Radomskiej o napadzie na plebanię i morderstwie dokonanym w czasie tego napadu. Ofiarami napaści był ks. kanonik Antoni Rokicki, jego kuzynka (zmarła w wyniku obrażeń), dwie służące oraz dwóch stróżów pilnujących kościoła, którzy schronili się przed wichurą na plebanii. Autor notatki podejrzewa, że banda, która napadła na plebanie była pochodzenia żydowskiego a jej celem była kościelna kasa – zabrano 3800 rubli. Nie udało mi się dotrzeć co się stało z napastnikami, czy zostali schwytani i osadzeni? Może ktoś wie więcej? Poniżej artykuł:

1984 gazeta radomskamorderstwo na plebani

morderstwo na plebani2

Myślę, że pewną ciekawostką dla mieszkańców naszej gminy będzie informacja o prężnie działającym Towarzystwie Wyścigów Konnych w Ćmielowie na przełomie XVIII i XIX wieku. Poniżej opis rajdów tzw. nizinnych sprządzony przez Stanisława Wojtowskiego. Pani Renata Urban podaje w swojej pracy (link), że pierwszy rajd Ćmielów - Mokotów odbył się w 1894 r.  .

Tadeusz DachowskiTadeusz Dachowski przyjeżdżał także na mityngi urządzane przez prowincjonalne Towarzystwa Wyścigowe w Lublinie, Ćmielowie, Radomiu i Łodzi. Jak pisano spiritus movens ówczesnych imprez jeździeckich

Poniżej artykuł STANISŁAWA WOTOWSKIEGO. -"Raidy konne i ich znaczenie" (Pisownia oryginalna).

W ósmym i dziewiątym dziesiątkiu lat ubiegłego stulecia uwydatnił się w b. Kongresówce, a również na kresach, pochop do hodowli koni rasowych, koni pełnej krwi i od nich pochodzących. Stopniowo budzito się również zamiłowanie do sportu. Zawiązane w 1880 r. Towarzystwo Płamieńskie, następnie Ćmielowskie, Łęczyckie, Piotrkowskie, Łódzkie przyczyniły się do rozbudzenia sportu konnego. Objawy te pobudziły do różnych prób, a tem samem i do raidów.

Pierwszy raid z nagrodami (Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskiem), do którego Towarzystwo Ćmielowskie bardzo zachęcało, odbył się 20 maja 1894 roku. Przestrzeń raidu wynosiła 160 wiorst, dzielące Ćmielów (a właściwie folwark Brzostowiec skąd konie startowały) od Mokotowskiego pola wyścigowego, oznaczonego jako meta dystansowej próby.

W raidzie przyjęło udział 15 koni. Pierwszy ukazał się na placu wyścigowym szt. rtm. Kotlar, na 6 letniej klaczy "Ira" (Wienok pełnej krwi i Mucha) o godz. 3-ej 4 min. 40 sek. Następnie po przerwie jednej minuty stanął Aleksander hr. Jezierski na kasztanowatym tęgim wałachu 8 lat "Cezar" (po ogierze peł. krwi Hort.) Poczerń kolejno dojeżdżali: kornet. I. Iwlew, na ogierze kasztanowatym pełnoletnim "Mohorcie" (po Gidranie angloarabie i Grażynie) o godz. 3-ej 15 min. 14 sęk. Jerzy hr. Moszyński na wałachu kasztanowatym pełnoletnim "Swat" (po Gidranie i Mucha) o 3-ej godz. 17 min. 32 sęk. Dwunasty koń stanął o godz. 5-ej 39 min. 40 sęk., czyli biorąc przeciętnie, raid był udany, oprócz zasłabnięcia jednego konia w ciągu drogi, innych poważniejszych wypadków nie było. Start jak nadmieniłem, odbył się w Brzostowcu o godz. 6-ej 40 min. Zatem na przebycie 160 wiorst spotrzebowano, nie odliczając żadnych popasów, 11 godz. 47 min. 20 sekund. Chłodny i szary dzień sprzyjał długiej jeździe. Droga z Ćmielowa była wytknięta przez Radom, Grójec, Tarczym, Sękocin. Za Rakowcem, skręcała na prawo na polne drogi, prowadzące na plac wyścigowy, na którym oczekiwali sędziowie dużo osób na trybunach, ciekawych zakończenia raidu.

Czytaj więcej: Ćmielów a rajdy konne...

100 lat

Drodzy mieszkańcy Ćmielowa i Gminy Ćmielów!
Już w najbliższą niedzielę 11 listopada będziemy świętować 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Co roku na Ćmielowskim Rynku nasze władze, ks. proboszcz tutejszej parafii oraz przedstawiciele różnych organizacji społecznych i politycznych składają wiązanki kwiatów przy pomniku Bojowników o Niepodległość by oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.
W tym szczególnym jubileuszowym roku i w tak wyjątkowym dniu jakim jest tegoroczne Święto Niepodległości weźmy licznie udział również my - mieszkańcy Ćmielowa i pozostałych miejscowości naszej gminy. Stańmy wszyscy razem przy pomniku i wspólnie w hołdzie pochylmy głowy. Niech nasz hołd i pamięć o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju przetrwa kolejne 100 lat uwieczniona na okolicznościowych fotografiach. 
Do zobaczenia na mszy św. o godz. 9.00, a przy pomniku o godz. 10.15!

W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów Niepodległościowych: Jerzy Sykała, Marek Terczak

Odsłonięcie pomnika Bojowników o Niepodległość na Ćmielowskim Rynku w 20 lecie odzyskania niepodległości 11 listopada 1938 to bardzo ważne wydarzenie w życiu naszego miasteczka. Uroczystości staranie przygotowano. Dzięki uprzejmości Stanisława Fiolika mamy zdjęcie z dnia poprzedzającego uroczystość.10 listopada 1938

Sama ceremonia odsłonięcia jest również staranie udokumentowana. Kilka fotografii ocalało do naszych czasów:

pomnik 4

pomnik 3

pomnik 5

Uroczystość zgromadziła wiele osobistości powiatu, województwa i gminy. Przybyły poczty sztandarowe i młodzież z okolicznych szkół. Zaproszono na odsłonięcie także rodziny powstańców. Na fotografii syn i wnuk powstańca Stanisława Gromka - Stanisław i Aleksander Gromek (zdjęcie wykonane 20.11.2018 – 9 dni po odsłonięciu pomnika):

20 listopad 1938

Pierwotnie pomnik został postawiony na środku Rynku. (zdjęcie nr1). W pierwszych dniach okupacji niemieckiej ponoć władze miasta rozmontowały i ukryły pomnik. Po II Wojnie Światowej pomnik powrócił na swe poprzednie miejsce na rynku ćmielowskim (na podstawie http://gadkowski.pl/publikacja/stanislaw-gromek-uczestnik-powstania-styczniowego/).

ponowne odsłonięcie

Pewne jest, że pomnik stoi w innym miejscu, bliżej ulicy Ostrowieckiej (?). Pewnie są wśród nas mieszkańcy pamiętający ponowne odsłonięcie pomnika. Może da się ustalić, kiedy doszło do tej uroczystości i czy faktycznie pomnik w czasie wojny był zdemontowany czy po prostu nowi włodarze widzieli go w innym miejscu i tylko został przeniesiony. Jeżeli macie jakieś informację proszę o kontakt.

Foto - wczoraj i dziś

foto

OSP Ćmielów

pobrany plik

Znani Ćmielowiacy

znani

Facebook

Ćmielowska orkiestra

orkiestra